theme wordpress
بردهای مدار چاپی

 تکنولوژی SMD

کلمه SMD مخفف Surface mount device و به معنی قطعات نصب شده روی سطح می باشد.

قطعات نصب سطحی؛قطعات الکترونیکی هستند که به مدار چاپی به روش فناوری نصب سطحیSurface-mount technology   (SMT) متصل شده اند .

اصطلاح SMT به شیوه نصب قطعات الکترونیکی روی سطح یک قالب رسانا(برد الکترونیکی) اطلاق می شود.

استفاده از تکنولوژی SMD در پی تمایل بسیار زیاد مصرف کنند گان برای داشتن تکنولوژی ای کوچک تر، سریع تر و بهتر است.

قطعات SMD

استفاده از پتانسیل های موجود در جهان و ایجاد توانایی های جدید ، تعداد قطعات بیشتری را جهت ساخت دستگاههای پیشرفته امروزی لازم كرده است. بنابراین برای جلوگیری از بزرگتر شدن ابعاد و حجم ماشین ها و ساخت سیستم های سبك تر، ریزتر، كوتاهتر و كوچك تر ساختار قطعات می بایست تغییرمی کرد و قطعات در حال استفاده معروف به THCبا نوع جدیدی از قطعات جایگزین می شد.

در دهه ۱۹۶۰ اولین پیشگامان برای شناخت تكنولوژی جدید در IBM شروع به فعالیت كردند، مكانیك قطعات الکترونیکی دوباره طراحی شدند به صورتی که پایه قطعات قبلی حذف و در انتهای قطعه سطح فلزی جهت اتصال مستقیم آنها به سطح بردهای الکترونیکی در نظر گرفته شد.

قطعات بسیار کوچکتر شدند با این حال بمراتب بیشترازتکنولوژی گذشته با سطح برد اتصال برقرار می كنند وبه حجم زیادی از مدارها نیزاجازه حضور می دهند.

با توجه به طراحی جدید قطعات فوق SMC)Surface-mount Component) نام گذاری شد و بردهایی که این قطعات بر روی آنها نصب شده است بردهایSMD)Surface-mount Device) با توجه به مزایای فراوان، این تكنولوژی در دهه ۱۹۸۰ شروع به گسترش و پیشرفت نمود.

قطعات SMC دارای پایه های بسیار ریزی هستند كه با توجه به نوع و ابعاد هندسی قطعه پایه ها به شكل ها وانواع متفاوت زیر طراحی شده اند:

پایه های بسیار ریز هم چون پین های بسیار كوچك

پایه های كوتاه به شكل بال پرنده یا آبشار

پایه های كوتاه و كم حجم در انتهای قطعات به شكل حرف J انگلیسی

آرایه ای از دیسکهای بسیار ریز (●) قرار گرفته در انتها یا برروی بدنه قطعات(BGA)

 چرا SMD ؟

استفاده از تکنولوژی SMD در پی تمایل بسیار زیاد مصرف کنند گان برای داشتن تکنولوژی ای کوچک تر، سریع تر و بهتر است. نیاز شدید به افزایش قابلیت ها، تمایل افراد برای داشتن صفحاتی با سایز کوچک تر و رقابت در جهت رسیدن به منافع مالی و اعتبار در بازار، استفاده از این تکنولوژی را در پی داشته است.

مزایای مورد تایید استفاده کنندگان

– کاهش میزان دخالت نیروی انسانی

– کاهش هزینه های اضافی نیروی کار و تولید

– تکرار عملیات که باعث بالا رفتن میزان کنترل کیفیت می گردد

– افزایش سرعت تولید

– کاهش  مصرف قلع و صرفه جویی در ابعاد مدار چاپی

– قابلیت عملکرد مناسب

– کاهش تولید گرما

– کاهش مصرف برق

– ایجاد تحول و پیشرفت مداوم در روند تولید

– قابلیت استفاده به همراه تکنیک های بکار رفته در روش جا گذاری در درون سوراخ ها

تکنولوژی smd
                         تکنولوژی smd

بخش هایی از صنعت که امروزه از تکنولوژی SMT استفاده می کنند

– نیروگاه های برق

– ارتباطات از راه دور

– کامپیوترهای شخصی

– صنعت خودروسازی

 

مزیتهای اقتصادی

درروش های گذشته قطعات دارای پایه های سیمی بودند این پایه ها درون سوراخ هایی كه برروی بردها موجود بود قرار می گرفتند. بنابراین لازم بود در زمان طراحی و ساخت بردهای الكترونیكی علاوه بر پیش بینی فضای لازم برای این سوراخ ها در دو سمت برد هزینه های ناشی از سوراخ كاری و نیز متالیزه كردن دیواره سوراخ ها جهت اتصال دوطرف برد به هم دیگر نیز در نظر گرفته شود.

مزایای  صنعتی:

كوچك و سبك بودن قطعات SMC

اشغال فضای كمتر

نصب اتوما تیك ساده تر

سرعت مونتاژ بالاتر

امكان مونتاژ این قطعات در هردو طرف بردها

کاهش بسیار زیاد مقاومت و اندوكتانس پایه ها ( در نتیجه طیف وسیعی از امواج با فركانس بالا را به راحتی هدایت می كنند)

تغییر ناپذیری در برابر شرایط تنش زا و هم چنین لرزش زا به خاطر طرح فیزیكی قطعات SMC

به حداقل رسیدن امكان خرابی قطعات بواسطه تماس حداقل انسان با آنها (با توجه به اینكه قطعات SMC از قطعات الكترونیكی همنوع خود كوچكترهستند حركت و نصب آنها توسط ماشین صورت می گیرد و نه انسان )

کار با قطعات SMD

برای کار کردن با این قطعات از نوکهای هویه مخصوص و هویه های حداکثر ۳۰ واتی استفاده می کنند و برای در آوردن راحت تر آی سی ها و قطعات بزرگتر از هویه های هوای گرم استفاده می شود.

آی سی های مونتاژ سطحی دارای بسته بندی های ۲ طرفه با نامهای TSOP و SOPو بسته بندی های ۴ طرفه به نامهای PLCC و TQFP و بسیاری بسته بندیهای اختصاصی دیگر هستند. برای فرکانس های بالاتر از ۲۰۰ مگاهرتز معمولا از قطعاتی استفاده میشود که پایه های آنها از زیر می باشد و BGA نام دارند.

بردهای SMD

                       بردهای اس ام دی

مدارچاپی ویا PCB که یکی از مهمترین قطعات کارهای الکترونیکی است به عنوان قلب هر تولید الکترونیکی شناخیه می شود که پایه و اساس اتصال قطعات الکترونیکی به یکدیگر است . مدار چاپی ها به صورت یک طرفه و یا دو طرفه ساخته می شوند. پیشرفت تکنو لوژی و نیازهای جدید امکان ساخت بردهای چند لایه را نیز فراهم آورده است

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمدامین بیات

بعد از دوره لیسانس مشغول به کار در قسمت برق کارخانه معظم کاغذسازی زنجان شدم و با مدرنترین تجهیزات برق و ابزاردقیق آشنا شدم

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن