theme wordpress
برق صنعتیموتور

سروو موتور

سروو موتور چیست ؟

یک نوع موتور الکتریکی میباشد که به دلیل استفاده در پروژه های صنعتی به صورت حلقه بسته ، مجهز به سیستم های کنترل فیدبک دار شده است ، که متغییر کنترل شونده موقعیت ،سرعت،گشتاور میباشد.
لختی در این موتور ها بسیار پایین بوده و درنتیجه تغییر سرعت در این نوع موتور های بسیار سریع میباشد.
اولین سیستم های الکتریکی سرو نیز با نام سرو موتورهای DC پا به عرصه دنیای صنعتی گذاشت،
صرفنظر از اشکالات ذاتی موتورهای DC مانند ساختار پیچیده(به خصوص در ماشین های DC با جبران سازی کامل)،
راندمان پایین تر نسبت به ماشین های AC و همچنین قیمت بالا و هزینه تعمیرات و نگهداری زیاد داشتند،
ماشین های DC به دلیل جاروبکهای کربنی نیازمند نگهداری و بازدیدهای دوره ای می باشند و به دلیل کموتاتور های مکانیکی قابلیت اطمینان در این ماشینهای نیز کاهش چشمگیری می یابد و امکان یکسوسازی جریانهای بزرگ را ندارد.
بنابراین،به دلیل دارابودن مشخصه های بسیارمناسب در ماشینهای AC مانند:راندمان بالا ، گشتاور مناسب و نرم که مهمترین عامل رقابت بین ماشن های AC و DC میباشد،
ماشینهای DC کم کم جای خود را به ماشین های AC دادند و به تبع آن ،
سرو موتور های AC نیز جایگزین سرو موتورهای DCشدند،
هرچند هنوز هم از سرو موتورهای DCدر برخی موارد محدود استفاده میشود.

انواع سرو موتور

سروو موتورها به طور کلی به ۲ دسته کلی DCو ACتقسیم میشوند که قالبا در صنعت از سروو موتور های ACاستفاده میکنند که به صورت ۳ فاز و تک فاز در بازار موجود میباشد که البته موتور های این سیستم به صورت ۳ فاز میباشند و فقط مبدل قدرت آنها(درایو سرو موتورها)تکفاز و ۳ فاز میشود.
سرو موتورها در محدوه کسری از کیلووات تا صدها کیلو وات مورد استفاده قرار میگیرند،
سرو موتورهای با توانهای پایین اغلب در اتومبیل ها،ماشینهای ابزار و انواع مختلف شیرهای استفاده میشود در حالی که سرو موتورهای با توان بالاتر در ماشینهای نورد کاغذ ، بالابرها،آسانسورها،ماشینهای تعلیق جرثقیل ها و… مورد استفاده قرار میگیرند.
سرو موتورهای با توان کمتراز یک کیلو وات برای ماشین های خاص استفاده میشوند،البته ناگفته نماند که استپرموتورها و موتورهای خطی نیز جزو موتورهای سرو محصوب میشوند.
در سرو موتور های صنعتی برای گرفتن فیدبک و یا بازخورد از حرکت موتور عموما از انکودر استفاده میشود که انکدر از داخل به شفت موتور متصل شده اند.

کاربرد سرو موتور :

از سرو موتور در تمام پروسه های کنترلی و عمومی که نیاز به موتور الکتریکی میباشد میتوان استفاده کرد ولی به دلیل قیمت بالای این موتورهای از لحاظ اقتصادی به صرفه نمیباشد تا از آنها استفاده نمود.
ولی در بعضی پروسه ها باید فقط و فقط از سرو موتور استفاده کرد زیرا دقت بسیار بالا،سرعت و عکس العمل سریع ،گشتاور متغییر و بالا نسبت به سایر موتورهای دیگر را دارد ،به همین دلیل از سرو موتور در موارد زیر استفاده میشود:
ماشین آلات تولید قطعات الکترونیکی،انواع ماشین آلات cncفلزات ، ماشین آلات cncطلا و چوب ، ماشین آلات بسته بندی و دوخت پلاستیک،ماشین آلات نساجی،انواع ماشین آلات چاپ،انواع روباتهای صنعتی ،روبات های تجهیزات پزشکی،شبیه ساز خودرو،سینمای ۵ بعدی و ۳ بعدی،ماشین آلات تزریق پلاستیک و ….
برای کنترل بهینه سیستم های تولید و ماشین آلات صنعتی گوناگون که شامل بهینه سازی در مصرف انرژی،وقت و هزینه های مختلف فرایندهای تولید،ماشین ابزارها و غیره میشود، از حالتهای کنترلی به شرح زیر استفاده میشود.
۱-کنترل موقعیت
۲-کنترل سرعت
۳-کنترل گشتاور
۴-کنترل دستی

طریقه راه اندازی سرو موتور:

جهت راه اندازی موتور های سروو باید از درایور آنها که به سرو درایو معروف هستند استفاده نمود.سرو درایو یا به صورت تکفاز و یا به صورت ۳ فاز ارائه میشوند، سرو درایو دارای مزایای زیر میباشد:
۱-ورودی تکفاز و خروجی ۳ فاز
۲-پشتیبانی و خواندن تمامی انکودرهای موجود در بازار
۳-قابلیت شبکه شدن درایو ها با چندین درایو و یا کنترلر دیگر از طریق شبکه Modbus,Can,FieldBus
۴-حذف لرزش بار در سرعت های بالا و کارهای دقیق با فانکشن های تخصصی
۵-پاسخ زمانی بسیار بالا
۶-ایجاد سرعت ثابت در دور های بسیار پایین
۷-داشتن گیربکس الکترونیکی داینامیک و امکان تغییر مقادیر به صورت آنلاین
۸-تحمل اضافه بار تا ۳۰۰%
۹-داشتن ارتباط همزمان از طریق ۲ شبکه ارتباطی برای کاربردهای حرفه ای
۱۰-ایجاد homingبر روی درایو با تعیین آفست موقعیت پس از پالس
z 11-ایجاد مدهای کنترل speed,position,torqueو قابلیت تغییر مد به صورت داینامیک
۱۲-دقت بسیار بالا
برچسب ها
نمایش بیشتر

محمدامین بیات

بعد از دوره لیسانس مشغول به کار در قسمت برق کارخانه معظم کاغذسازی زنجان شدم و با مدرنترین تجهیزات برق و ابزاردقیق آشنا شدم

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. تفاوت سروو موتور و استپر موتور رو نمیفهمم… میشه توضیح بدید؟

    1. سروو موتور و استپر موتور در دو موضوع عمده با هم تفاوت دارند، در ساختار اولیه شان و اینکه چگونه کنترل می شوند.
      استپر موتور تعداد زیادی قطب دارد و هر چقدر تعداد قطب بیشتری داشته باشد به استپر موتور اجازه می دهد تا بین هر قطب دقیق تر و صحیح تر حرکت کند، بنابراین به استپر موتور اجازه می دهد که بدون استفاده از فیدپک برای بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار گیرد. سروو موتورها اغلب نیاز به انکودر دورانی دارند تا موقعیت شفت موتور را شناسایی کنند، بخصوص اگر جابجایی های دقیق مورد نیاز باشد.
      از لحاظ کنترل هم هدایت کردن سروو موتور به یک موقعیت دقیق بسیار ساده تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن