theme wordpress
برق صنعتیبرق قدرتمطالب تخصصیموتور

میگر یا تستر عایق (megger)

میگر یا تستر عایق (megger)

میگر وسیله ای است برای اندازه گیری مقاومت های بسیار بزرگ معمولاً تا ۲ گیگا اهم با ولتاژ تست تا ۵ کیلوولت می باشد و جهت سنجش مقاومت عایقی کابل ها، موتورها، ترانسفورماتور ها ، ژنراتورها و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود.

برای اندازه گیری چنین مقاومت هایی معمولاً به ولتاژ زیادی نیاز است. د ر بعضی از این نوع دستگاه ها ، ولتاژ تست به ۱۰kv نیز می رسد ولتاژ معمول این نوع دستگاههای اندازه گیری ، بین ۱۰۰ ولت تا ۱۰ کیلو ولت است .

دستگاه میگر از یک دستگاه نسبت سنج تشکیل شده است . منبع ولتاژ مورد نیاز دستگاه معمولاً متناوب است و آن را به دو صورت ایجاد می کنند .

میگر دیجیتالی
در روش اول :

با استفاده از یک منبع تغذیه Dc ولتاژ Dc را به کمک اسیلاتور ( نوسان ساز ) تبدیل به Ac می کنند و آنگاه به کمک ترانسفورماتور ولتاژ متناوب خروجی اسیلاتور را به هر مقدار دلخواه افزایش داده می شود .

در روش دوم :

به کمک یک ژنراتور ساده که محرک آن دست است ، ولتاژ Ac تولید می شود .

طرز تشخیص سالم بودن میگر:

برای تشخیص سلامت دستگاه میگر، دسته ای را که در بغل میگر است می چرخانیم و دو سر سیم ها را به هم اتصال می دهیم، اگر عقربه روی صفر قرار گرفت میگرسالم است.

اصول عملکرد میگر:

دستگاه میگر با تبدیل ولتاژ ۱۲ ولت (باطری داخلی دستگاه)  به حداقل ۱ و حداکثر  ۱۰ کیلو ولت  Dc  ولتاژ تست خود را  تولید می‌نماید.

ولتاژ توسط مدارهای کنترل جریان به سرعت کنترل می‌شود به طوریکه به محض افزایش جریان از حد مجاز و یا اتصال کوتاه به سرعت ولتاژ مورد نظر تا حد مورد اطمینان کاهش می‌یابد. این عمل برای حفاظت سیستم های درونی و همچنین قطعات مورد آزمایش می باشد.

در نوع دستی توسط دسته ای که در بغل میگر است آنرا چرخانده ، که بدین ترتیب ژنراتوری به گردش در می آید ، در نتیجه ولتاژ تولید می شود که آن ولتاژ توسط ترانسفورماتورهای افزاینده ، افزایش یافته و سپس توسط یکسو کننده ها به ولتاژ مستقیم (dc) تبدیل می شود و مورد استفاده قرار می گیرد .

طرز کار با میگر:

تست با میگر اینگونه است که اتصال مثبت دستگاه میگر به هادی کابل و منفی با شیلد کابل یا زمین ( در صورتی که شیلد به زمین متصل باشد ) است .

ولتاژ میگر متناسب با ولتاژ نامی کابل قرارداده می شود . جهت قرائت مقادیر مقاومت باید حداقل ۱۵ ثانیه صبر کنید بعد از آن در صورتی کابل مشکل عایقی ندارد که مقاومت آن بیش از ۲۰ مگا اهم ثبت شود .

طریقه میگر زدن روی دستگاه ها:

ابتدا لازم است اطمینان کامل از قطع برق حاصل کنیم و پس از آزمایش عدم وجود ولتاژ با رعایت کامل ایمنی توسط دو نفر مقاومت عایقی دستگاهها اندازه گیری می شود .

در تصاویر زیر نحوه تست عایقی کابل سه سیمه شیلد دار و موتور سه فاز  و بوشینگ نشان داده شده است

تست با میگر
تست موتور با میگر

 

 

تست کابل با میگر

 

میگر تست بوشینگ ترانس
کاربردهای دستگاه میگر:

-اندازه گیری مجموع مقاومت عایقی در تابلو های برق ، انواع تجهیزات برقی،انواع ترانسفورماتورها ،موتورها و کابلها
-جهت تست و ارزیابی سریع یک محصول بعد از تولید ، نصب و یا نیازمند تعمیر و همچنین تجهیزاتی که از عمر مفید آنها گذشته است که در این صورت با نشان دادن تغییر در مقدار مقاومت عایقی از به وجود آمدن خطا جلوگیری می نمایید.

– بالا بردن عمر مفید تجهیزات الکتریکی

-آزمایشات مفصل بندی و سرکابلها

-امکان بازبینی و تست های نظارتی هنگام تحویل و دریافت کالا از انبار تجهیزات

فیلم کامل آموزشی تست عایقی موتور سه فاز را با میگراز اینجا دانلود و مشاهده فرمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد صادقی

9سال سابقه کاری در نصب ،تعمیرات و نگهداری تجهیزات برق و ابزاردقیق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن