theme wordpress
سطح سنجسنسورمطالب تخصصی

لول ترانسمیتر

لول ترانسمیتر

لول ترانسمیتر چیست ؟ در بسیاری از صنایع، یکی از مهمترین بخش های کنترل پروسه این است که بدانیم چه مقدار مایع یا گاز درون یک مخزن وجود دارد. چه در حال انتقال مواد باشید و چه بخواهید مطمئن باشید که سطح ماده ای بیش از حد مورد نظرتان نرود، لول ترانسمیتر ها (ترانسمیترهای سطح سنج) وسیله ای حیاتی برای نظارت (مانیتورینگ) مخزن ها، تانکرها و ظروف هستند.

 

لول ترانسمیتر چگونه کار می کند ؟

جواب این سوال قبل از هر چیز برمیگردد به نوع لول ترانسمیتر قابل بحث. این دستگاه ها شامل چندین نوع می باشند که هرکدام سیستم منحصر به فرد خود را داشته و با بقیه تفاوت دارند. این مدل های مختلف شامل:
• خازنی (Capacitance)
• هیدرواستاتیک (Hydrostatic)
• مغناطیسی (Magnetic)
• راداری (Radar)
• التراسونیک (Ultrasonic)

به دلیل تشابه لول ترنسمیتر با لول سوئیچ می توانید صفحه لول سوئیچ را نیز مطالعه بفرمایید

همان گونه که هرکدام از این ترانسمیترها به صورت های مختلف کار میکنند، در صنعت نیز هرکدام برای فرآیندهای مختلفی به کار گرفته می شوند و نکات ضعف و قدرت متفاوتی دارند. در ادامه به هرکدام از این مدل ها نگاه دقیقتری می اندازیم.

لول ترانسمیترهای خازنی (CAPACITATE LEVEL TRANSMITTERS)

لول ترنسمیترهای خازنی

این نوع از لول ترانسمیترها نام خود و همچنین بخش قابل ملاحظه ای از اصول کارکرد خود را از خازن ها می گیرند. قطعه ای در مدارهای الکتریکی که می تواند به صورت موقتی در خود انرژی ذخیره کند تا در مدار مورد استفاده قرار گیرد.

خازن ها با ذخیره کردن انرژی در بین دو الکترود که از هم ایزوله شده اند کار می کنند. یک واسطه عایق (نارسا) برای کمک کردن به ذخیره شارژ الکتریکی میان دو الکترود قرار می گیرد. هرچه واسطه نارسا بیشتر باشد مقدار ذخیره انرژی بالاتر خواهد رفت. لول ترانسمیترهای خازنی از مایع درون تانکر یا هر محفظه دیگری به عنوان ماده واسط نارسای میان دو یا چند الکترود استفاده می کنند. وقتی مقدار مایع درون تانکر بیشتر شود، مقدار انرژی ذخیره شده در مدار خازن نیز بیشتر می شود.

وقتی مقدار مایع کم شود انرژی ذخیره شده خازن نیز کاهش می یابد. با اندازه گیری تغییراتی که مقدار انرژی ذخیره شده توسط خازن که توسط الکترود ها تولید میشود و مقدار مایع میان این الکترودها، لول سویچ های خازنی میزان کل مایع درون خازن را تخمین می زنند.

برای مطمئن بودن از دقت سنسور بسیار مهم است که قبل از استفاده کردن از لول ترانسمیتر با تست کردن مخزن در حالت خالی و حالت کاملا پر آن را کالیبره کنید. همچنین در نظر داشته باشید که ثابت عایقی مایع درون مخزن و میزان تاثیر آن در تولید شارژ الکتریکی توسط الکترودها باید در محاسبه مقدار انرژی باید در نظر گرفته شود. مایعات مختلف ممکن است میزان رسانایی مختلفی داشته باشند.

لول ترانسمیترهای هیدرواستاتیک (HYDROSTATIC LEVEL TRANSMITTERS)

لول ترنسمیتر هیدرواستاتیک

لول ترانسمیترهای هیدرواستاتیک با نام ترانسمیترهای سطح فشار (Pressure Level Transmitter) نیز شناخته می شوند. این ترانسمیترها با استفاده از میزان فشاری که توسط مایع ساکن درون مخزن به خود مخزن اعمال میشود میزان مایع را می سنجند. به صورت کلی هرچه مقدار نیروی فشار به مخزن بیشتر (و در نتیجه سنسور) بیشتر باشد، میزان مایع درون مخزن نیز بیشتر است.

 

لول ترانسمیتر هیدرواستاتیک از مدل های بیشیار معمول در اندازه گیری میزان مایعات در مخزن های مختلف است. با این حال برای مطمئن شدن از دقت سنسور، تراکم مایع مورد سنجش باید یکسان بماند. همانطور که میزان گرانش مایع بالاتر برود مقدار فشار اعمال شده توسط آن نیز بر روی ترانسمیتر در مکعب سانیتمیتر بالاتر می رود. پس این مدل از لول ترانسمیتر ها در کاربردهایی که مقدار تراکم مایع به علت ناخالصی یا هر دلیل دیگر آن یکسان نیست کارایی کمتری دارند.

 

لول ترانسمیترهای مغناطیسی (MAGNETIC LEVEL TRANSMITTERS)

لول ترنسمیتر مغناطیسی

اگر شما با استفاده از شناورها برای میزان سنجش مقدار مایع درون یک مخزن آشنایی دارید، باید ایده خوبی در مورد طرز کارکرد لول ترانسمیترهای مغناطیسی داشته باشید. این ترانسمیترها از یک وسیله مغناطیسی که درون یک شناور قرار دارد استفاده می کنند. این وسیله به صورت معمول در یک ستون کمکی بسیار باریک قرار دارد که از حرکات جانبی شناور جلوگیری می کند. شناور در بالای مایعی که باید سنجیده شود قرار می گیرد. یک دستگاه مغناطیسی دیگر مقدار حرکت شناور را بررسی می کند تا شما بتوانید مقدار مایع درون مخزن را بخوانید.

لول ترانسمیترهای مغناطیسی برای سنجش های مداوم بسیار کاربرد دارند. مخصوصا اینکه مقدار مایع در حال تغییر باشد و شناور نیز با سطح آن بالا و پایین برود. این مدل تنها در صورتی قادر به کارکرد صحیح است که ستون کمکی، شناور و خود مخزن از مواد غیر مغناطیسی ساخته شده باشند.

لول ترنسمتیر راداری (RADAR FILL LEVEL TRANSMITTERS)

یک راهکار سطح بالا (از لحاظ تکنولوژیکی) برای سنجش و مانیتورینگ مداوم استفاده از لول ترانسمیترهای راداری است. این سنسورها همانند یک رادار با انتشار امواج رادیویی کار میکنند. به طور معمول این سنسورها در بالای مخزن قرار می گیرند.  تراسمیتر راداری یک سیگنال رادیویی به درون تانکر و مایع درون آن می فرستد و بازتاب آن را دریافت می کند. سپس با استفاده از مقدار زمانی که سپری شده تا سیگنال بازگردد را محاسبه می کنند و میزان مایع درون مخزن را تخمین می زنند.

هرچه زمان بیشتری سپری شود تا سیگنال دریافتی به سنسور برسد، مقدار بیشتری فاصله میان سنسور و مایع وجود دارد و درنتیجه مقدار بیشتری از مخزن خالیست و سطح مایع پایینتر است.لول ترانسمیترهای رادری می توانند از سیم هدایتی برای منتشر کردن امواج راداری استفاده کنند یا از انتشار آزاد و سنسورهای بدون تماس استفاده کنند. در بیشتر موارد، لول ترانسمیترهایی که از سیم هدایتی استفاده می کنند دقت بالاتری در مقایسه با سنسورهای بدون تماس دارند.

لول ترانسمیترهای التراسونیک (ULTRASONIC FILL LEVEL MEASUREMENT)

لول ترنسمیتر التراسونیک

لول ترانسمیتر های التراسونیک بسیار مشابه به لول ترانسمیترهای راداری بدون تماس کار می کنند. در این مدل یک ترانسدیوسر التراسونیک در بالای مخرن قرار می گیرد و شروع به فرستادن پالس التراسونیک می کند. وقتی این پالس به سطح مایع برخورد می کند منعکس میشود و سنسور با محسابه زمان بین انتشار پالس و بازگشت سیگنال میزان سطح مایع درون مخزن را محاسبه می کند.
به دلیل تغییر سرعت صوت در گازهای مختلف بسیار مهم است که در زمان استفاده از تکنولوژی التراسونیک میزان گازها و دودهای موجود در تانکر و نوع آنها را در نظر داشته باشیم.

مدل های دیگری از سیستم های لول ترانسمیتر وجود دارد اما آنهایی که در بالا بررسی کردیم پرکاربردترین مدل ها در سنجش و کنترل سطح هستند. اگر برای انتخاب مدل مناسب تردید دارید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کرده و بهترین و مناسب ترین مدل را با توجه به نوع کار شما پیشنهاد دهیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد صادقی

9سال سابقه کاری در نصب ،تعمیرات و نگهداری تجهیزات برق و ابزاردقیق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن