theme wordpress
Uncategorizedابزاردقیقسطح سنج

لول سوئیچ

لول سوئیچ

لول سوئیچ

لول سوئیچ سنسوری برای اندازه گیری سطح مایعات درون مخزن است. این سنسورها با استفاده از یک دستگاه سوئیچ الکتریکی عمل می کنند. لول سوئیچ ها می توانند به عنوان یک دستگاه آلارم (هشدار) یا به عنوان سوئیچ کنترلی برای خاموش یا روشن کردن دیگر اجزای سیستم به کار گرفته شوند. به عنوان مثال در صورت رسیدن سطح مایع به مقداری مشخص با فرستادن سیگنال باعث روشن شدن پمپ شود. موردی که باعث منحصر بفرد بودن لول سوئیچ می شود این است که دارای خروجی متغیر بوده و می توانند به صورت الکترومکانیکی یا حالت جامد باشند؛ یا به صورت کنتاکت باز یا به صورت کنتاکت بسته باشد.

به دلیل تشابه لول سوئیچ با لول ترنسمیتر می توانید صفحه لول ترنسمیتر را نیز مطالعه بفرمایید.

 

پیکربندی

در زمان انتخاب لول سوئیچ باید مطمئن شوید که میخواهید سوئیچ شما کنتاکت باز باشد یا کنتاکت بسته.

کنتاکت باز Normally Open – NO – به سوئیچی گفته می شود که در حالت عادی، یعنی حالتی که سطح مایع به مقدار مورد نظر نرسیده، اجازه ورود جریان را نمی دهد. این مدل در زمان فعال شدن ایجاد کنتاکت می کنند.

کنتاکت بسته Normally Close – NC – در این مدل سوئیچ برعکس مدل قبلی در حالت نرمال کنتاکت وجود دارد و جریان از سنسور عبور می کند. این مدل در زمان فعال شدن کنتاکت را قطع می کند.

رابط کاربری

لول سوئیچ ها دارای رابط کاربری متنوعی هستند از جمله آنالوگ، دیجیتال یا نمایشگر ویدیویی. کنترلرهای مختلفی از جمله آنالوگ با سوئیچ، شماره گیر و پتانسیومتر وجود دارد. یا کنترلر های دیجیتال با منوها، کی پد یا به طور کلی کنترل با استفاده از کامپیوتر و PLC.

لول سوئیچ

سنسور بدون رابط تصویری یا صوتی: این نوع سنسورها هیچگونه رابطی ارائه نمی دهند و به همین دلیل نیز ارزانتر از دیگر سنسورها هستند. در این مدل احتمال بروز خطا بسیار است.

سنسور آنالوگ – Analog Meters: که به صورت عقربه ای هستند.

سنسور دیجیتال – Digital Readouts: دارای صفحه های LED با شماره های دیجیتالی هستند. این صفحه ها برای خوانش میزان سطح بسیار آسان بوده و به همین دلیل بسیار پس استفاده هستند.

ترمینال های نمایشگر ویدیویی – Video Display Terminals: که به صورت اختصار VDT شناخته می شوند دارای صفحه نمایش تخت هستند. این سنسورهای اصولا ورودی و خروجی های رایانه و PLC دارند.

نوع نصب

با توجه به ساختار سنسور و همچنین شرایط مخزن و نیاز مصرف کننده می توان لول سوئیچ ها به چندین شیوه نصب کرد. لول سوئیچ ها قابل نصب در بالا کناره و پایین مخزن هستند. یکی از مواردی که باید در زمان خرید در نظر گرفته شود اندازه سوئیچ و ساختار آن با توجه به مقدار فضای موجود در محیط کاری آن است. سوئیچ حتما باید شرایط استفاده در محیط مخزن را به طور کامل دارا باشد و کوچکترین بازدارنده در فعالیت آن باعث بوجود آمدن خطا در نمایش میزان سطح مایع می گردد.

لول سوئیچ مگنتی

ویژگی های لول سوئیچ

لول سوئیچ های مختلف برای استفاده در صنایع متفاوت می توانند ویژگی ها و استانداردهای متنوعی داشته باشند. توجه داشته باشید که این ویژگی ها تنها در صورتی کاربرد دارند که در کاربرد صحیح لول سوئیچ تاثیر مستقیم داشته باشد. در غیر این صورت تنها باعث هزینه اضافی خواهند بود. این ویژگی ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

ارزیابی شده برای کاربردهای بهداشتی: این قبیل سنسورها برای صنایعی که دارای استانداردهای بهداشتی از قبیل صنایع تهیه غذا و داروسازی کاربرد دارند. این سنسورها همچنین می توانند در شرایط آزمایشگاهی نیز کاربر داشته باشند.

توانایی اندازی گیری مایعات و جامدات معلق: این نوع سنسورها اغلب در صنایع آب و فاضلاب و مدیریت پسماند مورد استفاده قرار می گیرند.

دارای آلارم هشدار توکار: این سنسورها آلارم شنیداری و دیداری توکار دارند. این آلارم می تواند به صورت جداگانه بر روی سنسورهایی که دارای آلارم توکار نیستند نیز نصب شود.

برنامه پذیری: این سنسورها دارای چندین رنج مختلف و خروجی های متنوع هستند. به همین دلیل می توانند کاربرد به مراتب پیچیده تری نسبت به دیگر سنسورها داشته باشند.

رکوردر: این سنسورها دارای دیتا لاگر (data logger) هستند که تمامی اطلاعات را ثبت و ذخیره می کند.

عملکردهای کنترلر: این سنسورها دارای ورودی ها سنسورهای دیگر هستند و همچنین دارای عملکردهای کنترلی از جمله PIDو کنترلرهای منطقی هستند.

 

کاربرد لول سوئیچ

لول سوئیچ ها تقریبا در تمامی صنایع کاربرد دارند و از جمله پرمصرف ترین سنسورها حتی در صنایعی که به طور مستقیم با مایعات سر و کار ندارند هستند. صنایع پرکاربرد شامل انواع صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، تولید سیمان و مصالح، داروسازی، آزمایشگاه، صنایع دارویی، تولید مواد و مایعات مختلف، نیروگاه، تولید مواد غذایی، مواد شیمیایی، صنایع دریایی، تولید سوخت و انرژی و دیگر صنایع هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد صادقی

9سال سابقه کاری در نصب ،تعمیرات و نگهداری تجهیزات برق و ابزاردقیق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن