theme wordpress
آیفونبرق ساختمان

نحوه نصب آیفون صوتی

آیفون صوتی

آیفون های صوتی

در این مطلب از مبحث آموزش سیم کشی ساختمان می خواهیم شما را با نحوه آیفون های صوتی در حوزه برق صنعتی و قدرت آشنا کنیم. آیفون های صوتی در پروژه های سیم کشی ساختمان امکان ارتباط صوتی دو طرفه بین ورودی و طبقات و همچنین باز نمودن درب ورودی را فراهم می کنند. مدارات الکترونیکی به کار رفته در این نوع آیفون ها شامل مدارات صوت (جهت ارتباط دو طرفه) و آلارم (جهت اعلان حضور شخص درب منزل) و مکانیزم ساده جهت باز نمودن درب ورودی می شود.

لیست متعلقات و تجهیزات آیفون های صوتی

جهت ارتباط و مکالمه صوتی بین ورودی و داخل ساختمان نیاز به قطعات زیر است که بصورت مجزا آورده شده اند و عبارت اند از:

۱- گوشی آیفون صوتی

گوشی آیفون های صوتی به صورت ۴ سیمه و ۵ سیمه و ۶ سیمه وجود دارند و با توجه به شرکت مورد نظر و کاتالوگ محصول، اتصالات آن را باید انجام داد.

گوشی آیفون صوتی

۲- پانل صوتی درب منزل

پانل درب ورودی وظیفه انتقال صدا را برعهده دارد و از بدنه مستحکم و ضد آب جهت جلوگیری از آسیب دیدن و نفوذ آب به داخل ساخنه شده است.

پانل صوتی درب منزل آیفون

۳- منبع تغذیه

منابع تغذیه مورد استفاده جهت راه اندازی آیفون های صوتی ۲ سیمه و ۴ سیمه هستندکه مدل ۲ سیمه آن دارای ۲ ترمینال با ولتاژ خروجی ۱۲ ولت متناوب (~۱۲v) و مدل ۴ سیمه آن دارای ۴ ترمینال با ولتاژ خروجی ۱۲ ولت متناوب جهت باز نمودن درب ورودی و ۱۲ ولت مستقیم جهت تغذیه پنل صوت است. در تصویر زیر یک نمونه منبع تغذیه ۲ سیمه را مشاهده می کنید.

منبع تغذیه 2 سیمه آیفون صوتی

۴- قفل در بازکن

قفل های دربازکن در مدل های مختلفی همچون قفل مقابل برقی (توکار)، قفل دربازکن و قفل کله گاوی وجود دارد که متناسب با نیاز مصرف کننده در درب شرکت ها، ادارات، منازل و طلا فروشی ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

قفل دربازکن آیفون

قبل از شروع به سیم بندی بهتر است با انواع اتصلات آشنا شوید:

اتصالات پنل:

A : (خروجی) انتقال صدا از پنل به گوشی
B : (ورودی) انتقال صدا از گوشی به پنل
C : سیم مشترک
D : صدای زنگ
+ و _ : تغذیه ۱۲ ولتی مدار صوت

اتصالات گوشی صوتی:

A : (ورودی) انتقال صدا از پنل به گوشی
B : (خروجی) انتقال صدا از گوشی به پنل
C : سیم مشترک
D : صدای زنگ
E و F : دوسر کلید درب بازکن

اتصالات تغذیه :

~۱۲~ : ۱۲ ولت متناوب (AC) جهت تغذیه قفل و چراغهای پشت پنل
+ و _ : ۱۲ ولت مستقیم (DC) جهت تغذیه مدار صوت

 

آیفون صوتی

نحوه سیم کشی و نصب آیفون صوتی

آیفون های صوتی جدید موجود در بازار دارای سیم کشی خلاصه شده نسیت به مدل های قدیمی هستند و اکثرا دارای ۴ یا ۵ رشته سیم مشترک بین پنل درب ورودی و گوشی داخلی با شماره گذاری های ۱،۲،۳،۴ و یا حروف A,B,C,D هستند.

A : انتقال صدا از پنل به گوشی

B : انتقال صدا از گوشی به پنل

C : سیم مشترک

D : زنگ آیفون

D1 و D2 : خروجی به قفل دربازکن

AC~ و AC~ : ورودی ۱۲ ولت متناوب به پنل از منبع تغذیه

نکته: در آیفون های صوتی با برند الکتروپیک ، روی گوشی ۵ رشته سیم به نام گذاری ۱،۲،۳،۴ و B که همان زنگ مربوط به هر واحد می باشد.

بر روی پنل نیز با شماره های ۱،۲،۳،۴ و دو پیچ ~~ که ولتاژ متناوب ۱۲ وات از تغذیه به آن متصل می شود و دو پیچ با نام های L1, L2 که مستقیما به قفل دربازکن متصل می شوند . همچنین از خروجی دکمه زنگ هر واحد یک رشته سیم خارج شده و به پیچ B در گوشی داخلی متصل می شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمدامین بیات

بعد از دوره لیسانس مشغول به کار در قسمت برق کارخانه معظم کاغذسازی زنجان شدم و با مدرنترین تجهیزات برق و ابزاردقیق آشنا شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن